• 27-09-22

Ambalaj Nedir?

Ambalaj içine konulan ürünü koruyan, en temiz ve en güvenilir koşullarda size ulaşmasını sağlayan, taşınmasını ve depolanmasını kolaylaştıran değerli bir malzemedir. Bir ambalajın temel fonksiyonları; içermek, korumak / muhafaza etmek, taşımak, bilgi vermek / satmak olarak özetlenebilir.

Devamını Oku
  • 27-09-22

Kâğıt ve Karton Ambalajların Geri Dönüşümü

Kâğıt ve karton malzemelerden üretilmiş ambalajların kullanımı sonrasında artık her sokakta görebileceğimiz ambalaj atıkları için özel kutulara atılması gerekmektedir. Bu kutular da ayrı olarak biriktirilen kâğıt ve karton ambalajlar lisanslı geri dönüşüm tesislerine getirilir.

Devamını Oku
  • 27-09-22

Ambalajın Tarihçesi

Ambalajlama yaprak gibi doğal malzemelerle başlamıştır. Daha sonra, dokunmuş malzemeler ve çömlekler gibi ürünlerle seri üretime geçilmiştir. Cam ve ahşap ambalajların yaklaşık 5000 yıldır kullanıldığı tahmin edilmektedir.1823 yılında İngiliz Peter Durand, sac levhadan yapılma ilk metal ambalaj olan

Devamını Oku
  • 27-09-22

Ambalaj ve Çevre

Çok eski zamanlardan beri insanoğluna bu kadar hizmeti dokunan ambalajın çevreye bir zararının olmaması da yine insanoğlunun tekelindedir. Günümüzde git gide önem kazanan Sürdürülebilirlik, hayatımızın her alanında uygulanması gereken bir kavram. Günlük hayatın önemli bir parçası olan ambalajın sürdürülebilir olması, doğal hayatın devamlılığı için çok büyük bir önem arz ediyor.

Devamını Oku